Система пожежної сигналізації – сукупність установок пожежної сигналізації, змонтованих на одному об’єкті і контрольованих з загального пожежного поста. Система пожежної сигналізації (СПС) – сукупність технічних засобів, призначених для виявлення пожежі, обробки, передачі в заданому вигляді повідомлення про пожежу, спеціальної інформації та (або) видачі команд на включення системи оповіщення про пожежу та управлінням евакуюванням (СО) людей автоматичних систем пожежогасіння (АСПГ) і включення виконавчих установок систем протидимного захисту (СПДЗ), технологічного і інженерного обладнання, а також інших пристроїв протипожежного захисту (СПЗ).
Установки і системи пожежної сигналізації, оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі повинні забезпечувати автоматичне виявлення пожежі за час, необхідний для включення систем оповіщення про пожежу в цілях організації безпечної (з урахуванням допустимого пожежного ризику) евакуації людей в умовах конкретного об’єкта.
Системи пожежної сигналізації, оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі повинні бути встановлені на об’єктах, де вплив небезпечних факторів пожежі може призвести до травматизму та (або) загибелі людей.
Система пожежної сигналізації є однією з найефективніших систем, для захисту будівель і приміщень, яка повалятися не тільки мінімізувати матеріальні втрати при виникненні пожежі, а й врятувати людські життя.
Види пожежної сигналізації
Пожежна сигналізація ділиться на два типи – неадресні та адресні.
Неадресна сигналізація не дає можливості встановити, в якому саме приміщенні сталося загоряння. Тривожний сигнал неадресної сигналізації повідомляє лише про те, що в одному з декількох приміщень, об’єднаних єдиною електричним колом (шлейфом), є вогнище загоряння. хоча даний тип пожежної сигналізації вважається застарілим, його доцільно застосовувати в невеликих приміщеннях, наприклад, в офісі, що складається з двох-трьох кімнат. На великих об’єктах (великий склад, багатоповерхове будова) використання неадресної сигналізації не рекомендується, так як це може привести до великого збитку.

Адресний тип сигналізації істотно відрізняється від неадресної. В адресній схемі шлейф (коло, в яку з’єднані сповіщувачі) має вигляд кільця, а кожен сповіщувач має свій індивідуальний адресу. Адресна сигналізація не тільки повідомляє про вогнище загоряння, але і вказує місце, де почалася пожежа. Сучасні адресні системи використовують новітні пристрої, модельний принцип побудови, що дозволяє будувати найскладніші схеми протипожежного захисту. Незважаючи на більш високу вартість, адресна пожежна сигналізація стає все більш затребуваною, особливо в захисті великих об’єктів.

Основою системи пожежної сигналізації є ППКОП, що розшифровується як приймально-контрольний пожежний прилад. Він може бути і адресним і неадресними, і відрізнятися по виду і кількості шлейфів, за кількістю датчиків, що підключаються, по набору функцій. Адресні прилади мають більший набір функцій, досить складні, а вартість їх на порядок-два вище, ніж вартість неадресного ППКОП.
Після введення СПС в експлуатацію, її необхідно підтримувати в робочому стані, для чого «Замовник» зобов’язаний укласти договір на технічне обслуговування СПС з організацією що має ліцензію по даному виду діяльності.
Технічне обслуговування СПС проводитися 1 раз на місяць, в яке входить:
– Перевірка працездатності технічних засобів, що входять до складу СПС
– Профілактичні роботи: очищення, змащення, продування
– Заміна та ремонт несправних елементів СПС
– Заповнення експлуатаційного журналу з технічного обслуговування СПС
При помилкових спрацьовувань СПС або при виході пожежної сигналізації з ладу, наш фахівець оперативно виїжджає на об’єкт «Замовника» і відновлює працездатність систем СПС.
Для попереднього розрахунку вартості робіт по монтажу СПС необхідно надасть наступну інформацію:
– Проект (при наявності)
– Місце розташування об’єкта
– Планування БТІ або будівельна, з експлікацією приміщень (найменування приміщень) і розмірами приміщень (висота, ширина, довжина), із зазначенням довжини коридорів.
– Місце розташування приймально-контрольного приладу (якщо прилад встановлюється в приміщенні).
– Відстань до місця розташування приймально-контрольного приладу (якщо прилад встановлюється в іншій будівлі)
– Наявність підвісної або натяжної стелі із зазначенням відстані між підвісною стелею і верхньою плитою
– Тип будівлі, приміщення (офісне, складське, виробниче …)
– Для складського приміщення вказати: матеріали, які зберігаються в даному приміщенні
– Для виробничого приміщення вказати: що і як проводиться (технологічний процес), які матеріали застосовуються при технологічному процесі
– Для складського і виробничого приміщення бажано додати фотографії стель, стін і самої будівлі.
Остаточна вартість вказується після виїзду нашого фахівця на об’єкт «Замовника»
Для попереднього розрахунку вартості робіт з технічного обслуговування автоматичної пожежної сигналізації необхідно надасть наступну інформацію:
– Проект (при наявності) або копію сторінки з проекту, на якій зазначена загальна кількість і тип технічних пристроїв
– Місяць і рік введення в експлуатацію
– Місце розташування об’єкта
– Кількість і тип пожежних датчиків
– Тип приймально-контрольного приладу
– Кількість ручних пожежних сповіщувачів
– Тип будівлі, приміщення (офісне, складське, виробниче …)
– Висоту стель
– При наявності системи оповіщення: тип і кількість звукових оповіщувачів
Остаточна вартість вказується після виїзду нашого фахівця на об’єкт «Замовника»
Основний діючий документ з проектування, монтажу та обслуговування, чинний з 01.07.2015 р – ДБН.2.5-56:2014 “Системи протипожежного захисту”.