Далеко не всі замислюються про захист свого житла від удару блискавки, вважають, що ймовірність попадання блискавки саме в їхній будинок дуже мала. Але, все ж, вона існує! І повірте, кошти, витрачені на установку блискавкозахисту для будівлі, здадуться копійками порівняно із серйозними, а іноді непоправними наслідками цього явища.
Система блискавкозахисту – це спеціальний комплекс заходів, спрямованих на захист від попадання блискавки в будівлі, а також людей, що знаходяться в ній чи поряд. Головне завдання системи блискавкозахисту – прийняти блискавку і відвести її струм в землю. Така система складається з трьох частин: блискавкоприймача, струмовідводу і заземлювача.
На даний час існує два типи систем захисту від негативних проявів блискавки – пасивний та активний.
Наша організація співпрацює з відомими виробниками обладнання, що гарантують якість та надійну роботу змонтованої системи. Більше інформації Ви зможете знайти на сторінках сайту Торгового дому “Професійні системи безпеки”.
Встановлення блискавкозахисту і заземлення – це перший захід захисту Вашого будинку чи споруди. Подбайте про безпеку Вашого житла вже сьогодні, а наші співробітники допоможуть Вам у цьому.
Організація системи внутрішнього блискавкозахисту вимагає залучення кваліфікованих фахівців для розробки проекту стосовно конкретного об’єкта, з подальшим її монтажем.
Згідно з існуючими технічними нормами внутрішній блискавкозахист виконується з використанням спеціальних засобів і складається з наступних частин:
- шини зрівнювання потенціалів, що об’єднує всі протяжні металоконструкції будинку в єдиний контур з використанням захисних провідників. Використання ШВП дозволяє усунути різниці потенціалів всіх провідних елементів і конструкцій будівлі, а так що відносяться до нього інженерних мереж і комунікацій між собою і заземлювачів, захищаючи тим самим електропровідники і всі підключені до них споживачі електричного струму від імпульсного перенапруження.
- пристроїв захисту від перенапруг (ПЗІП) – спеціальних пристроїв, призначених для обмеження впливу електромагнітних імпульсів, запобігання щирий всередині об’єкта, що захищається. Встановлюються на ділянках електричної мережі, де витік струму спричинить найбільш небезпечні наслідки.
Застосовувати ПЗІП в схемах електромереж індивідуальних житлових будинків стали порівняно недавно. При установці використовують зоновану концепцію захисту від перенапруги, встановлюючи на кожній ділянці мережі обмежувач певного класу.
Залежно від чутливості до перенапруження електромережі, пристрої блискавкозахисту ПЗІП поділяють на різні категорії:
Обмежувачі класу 1 використовують для захисту електромережі від прямого удару блискавки і встановлюють, відповідно, на вході в щит. Обмежувачі класу 2 захищають від наведених струмів. При наявності в будинку особливо чутливої апаратури, доцільно використовувати пристрої класу 3.
Для ефективної внутрішньої блискавкозахисту дерев’яного будинку рекомендують застосовувати всі три класи захисних пристроїв, встановлюючи по черзі один клас за іншим або застосовувати комбінований ПЗІП, що містить всі три класи в одному пристрої. Обов’язковою умовою є правильність виконання робіт щодо вирівнювання потенціалів об’єкта і якісно виконане заземлення пристроїв.
Пасивна система блискавкозахисту
Це, по суті, класичний спосіб відведення розряду блискавки, передбачає використання металевого блискавкоприймача, змонтованого на даху.
Пасивні системи блискавкозахисту поділяються на такі типи:
1) Штирьова система. Металевий блискавкоприймач монтується на покрівельному підвищенні і заземлюється. На нього доведеться удар блискавки. Від блискавкоприймача, в напрямку землі, відходить струмовідвід, який представляє собою дріт з діаметром перетину не менше 6 мм. Струмовідвід кріпиться до закладеного в землю заземлювача. Ця система недорого коштує, але в той же час охоплює невеликий сектор, як правило, такий захист актуальний на невеликих будівлях.
2) Тросова система. У цьому випадку, металевий трос простягається уздовж покрівельного коника, розташовуючись на двох дерев’яних підпорах по всій довжині. До цього тросу приварений струмовідвід, який уздовж даху спускається в напрямку землі і кріпиться до заземлювача. Подібна система ефективно захищає будівлі з великою площею покрівельної конструкції. Нерідко, система застосовується для захисту від блискавки комерційних павільйонів, тимчасових споруд і т.д. Але слід враховувати, що застосування такої системи важко на об’єктах зі складною і великою покрівлею, не тільки з технічної, але і з естетичної точки зору.
3) Сітчаста система. Ця система являє собою поєднання металевих провідників і металевих струмовідводів, які заземлені окремо.
Це найбільш ефективна система пасивного блискавкозахисту, оскільки вона здатна захистити від прямого попадання блискавки, практично всі конструкційні елементи будівлі. Більше того, ця система відрізняється високою надійністю, але складна в монтажі і помітна при детальному розгляді будівлі. Грамотно розрахована система являє собою комбінацію з сітчастого і стрижневого блискавкоприймачів. Для більшої ефективності, можлива установка декількох штирів на одній покрівельній системі. Така система перевірена часом і дуже надійна, незважаючи на деяке порушення екстер’єру будівлі.
Активний блискавкозахист
Це результат сучасних розробок. В основі активного блискавкозахисту лежить застосування іонізації повітря навколо штанги. Результатом такого заходу, є істотне збільшення захищеної зони. Пристрій не потребує мережевого підживлення і безпечний для навколишнього середовища і людини. Іонізатори створюють періодичні серії електричних імпульсів, між пристроєм і грозовою хмарою, за допомогою використання в якості підживлення, напруженості електромагнітного поля. Іонізатор в даному випадку, так чи інакше, провокує попадання блискавки в блискавкоприймач. Така система не вимагає періодичного експлуатаційного обслуговування, працює автономно. Монтаж активного блискавкоприймача здійснюється на відстані 1 метра від найвищої точки будинку. Відведення розряду здійснюється двома спусками. Система активного блискавкозахисту компактна, не помітна, має велику захисну зону (не менше 80 метрів).
Внутрішній блискавкозахист будівель
Багато власників приватних будинків помилково вважають, що зовнішня система блискавкозахисту забезпечить повну безпеку електричної системи і всередині будівлі. Тим часом, потужні імпульси електромагнітного випромінювання блискавки викликають стрибки напруги в електропроводці будинку, що призводить до пошкодження підключених до неї електроприладів. При цьому розряд зовсім не обов’язково повинен потрапити в саму будівлю, електромагнітне поле поширюється на великі відстані від місця удару блискавки. Надмірна напруга в мережі може виникнути і при розтіканні заряду, перехопленого системою струмовідводу.
Затребуваність внутрішнього блискавкозахисту для електромереж останнім часом різко зросла в зв’язку з постійним збільшенням в наших будинках кількості різноманітної електроніки і електротехніки, особливо мікропроцесорної.
Який саме тип блискавкозахисту обрати та яке обладнання найоптимальніше саме для вашого варіанту будівлі вам порадять наші спеціалісти, що мають досвід роботи як з невеликими об’єктами так і з складними “не стандартними” спорудами.
